Izvēlne
EN

Marko Geke

Horeogrāfs

MARKO GEKE 1988. gadā absolvējis Hainca Bosla fonda baleta akadēmiju Minhenē, bet 1995. gadā – Hāgas Karalisko konservatoriju. Pēc tam bijis Berlīnes Valsts operas un Hāgenes teātra dejotājs. Tieši Hāgenes teātrī 2000. gadā Geke radīja savu pirmo horeogrāfiju Loch (Ezers). Tam sekoja vairākas horeogrāfijas Novēra biedrībai ar Štutgartes baleta dejotājiem un Ņujorkas Horeogrāfijas institūta ielūgums. 2003. gada jūlijā Geke saņēma Dom Pérignon balvu Hamburgā par darbu Blushing (Piesarkšana) Štutgartes baletā. Saņēmis neskaitāmus pasūtījumus no tādām starptautiskām kompānijām, kā Montekarlo balets, Norvēģijas Nacionālais balets, Sietlas Klusā okeāna Ziemeļrietumu balets un Berlīnes Valsts balets.

2005./2006. gada sezonā Marko Geke tika iecelts par Štutgartes baleta rezidējošo horeogrāfu. 2006. gada decembrī tur radīts balets Riekstkodis, ko vēlāk nofilmējis telekompānijas ZDF teātra kanāls. No 2006. līdz 2012. gadam Geke bija rezidējošais horeogrāfs arī Roterdamas baleta kompānijā Scapino. Kopš 2013./2014. gada sezonas viņš ir asociētais horeogrāfs slavenajā Nīderlandes Dejas teātrī.

Dažu gadu laikā Geke ir radījis vairāk nekā sešdesmit darbus, daudzus no tiem dejo arī kompānijās, kurām tie oriģināli nav radīti, piemēram, Telavivā, Sanpaulu, Les Grands Ballets Canadiens Monreālā, Kanādas Nacionālajā baletā, Minhenes Baleta teātrī, Somijas Nacionālajā teātrī Helsinkos, Staņislavska teātrī Maskavā, Cīrihes baletā, Vācu operā pie Reinas Diseldorfā un Vīnes Valsts operā.

Geke saņēmis vairākus starptautiskus apbalvojumus, to vidū ir Bādenes-Virtembergas Kultūras balva 2005. gadā, Ņižinska balva Montekarlo 2006. gadā, dejas žurnāla Tanz Gada horeogrāfa nominācija kritiķu vērtējumā 2015. gadā un Nīderlandes dejas balva Zwaan. Saņēmis Itālijas balvu Danza&Danza par labāko horeogrāfiju 2017. gadā – pilnmetrāžas darbu Ņižinskis, kas 2016. gadā radīts Gauthier Dance kompānijā Štutgartē. Šis darbs ar lieliem panākumiem demonstrēts visā pasaulē. Tas aprakstīts arī 2016. gadā publicētajā grāmatā Dark Matter (Tumšā matērija).

Kopš 2019. gada janvāra Geke ir Gauthier Dance rezidējošais mākslinieks, savukārt 2019. gada februārī radīja savu pirmo horeogrāfiju Parīzes operas baletam. Kopš 2019./2020. gada sezonas Geke ir Hanoveres Valsts baleta mākslinieciskais vadītājs.  

Pēdējā laikā radīto veiksmīgāko darbu vidū ir Geršvina vakars Gauthier Dance, pilnmetrāžas darbs The Lover (Mīlētājs) Hannoveres Valsts baletā, The Big Crying (Lielā raudāšana) Nīderlandes Dejas teātrī un Fly Paper Bird (Lido, papīra putn) Vīnes Valsts baletā. Nesen Bavārijas Valsts baletā pirmizrādi piedzīvojis Marko Gekes jaunākais veikums Sweet Bone’s Melody, kura vēstījums aicina uz mieru.

Marko Gekes menedžments: http://www.nadjakadel.de

 

Foto: Regina Brocke

 

Sezonas iestudējumi

Mākslinieki

Visi mākslinieki

Ritināt uz augšu