Festivāls

 

Rīgas Operas festivāls 2018 notiks no 6. līdz 17. jūnijam. Atzīmējot Latvijas simtgadi, viena festivāla nedēļa būs veltīta latviešu mūsdienu operai un tās ietvaros tiks izrādītas Zigmara Liepiņa “Turaidas Roze”, Ērika Ešenvalda “Iemūrētie”, Artura Maskata “Valentīna” un Andra Dzenīša “Dauka”. Festivāla otrajā nedēļā notiks visu sezonas jauniestudējumu izrādes, bet festivāls un arī visa 2017./2018. gada sezona izskanēs ar greznu Galā koncertu.

 

Festivālu atbalsta Rīgas Dome.

 

 

 


PROGRAMMA

6.jūnijā 19.00 IEMŪRĒTIE

8. jūnijā 19.00 DAUKA

9. jūnijā 19.00 TURAIDAS ROZE

10. jūnijā 19.00 VALENTĪNA

13. jūnijā 19.00 IZVIRTĪBAS HRONIKA

14. jūnijā 19.00 TURANDOTA

15. jūnijā 19.00 DONS PASKVĀLE

17. jūnijā 19.00 RĪGAS OPERAS FESTIVĀLA GALĀ KONCERTS


 

IEMŪRĒTIE 6. jūnijā

Ērika Ešenvalda un Ineses Zanderes opera

Muzikālais vadītājs un diriģents Māris Sirmais
Režisore Laura Groza-Ķibere
Scenogrāfs Andris Freibergs
Kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka

Ērika Ēšenvalda “Iemūrētie” ir opera par bibliotēkas uzcelšanu un upuri, bez kura nav iespējams radīt neko patiesi lielu - mūslaiku leģenda, kuras avoti ir dažādu Eiropas tautu folklora un mūsdienu Latvijas sabiedrība. Šā stāsta varoņi ir mākslinieki un mūrnieki, bibliotekāri un politiķi, viņu mīlestība un nodevība, ticība un pienākums.
Operas pamatā ir Ineses Zanderes ideja un dzejā rakstītais oriģināllibrets; autore to kā cieņas apliecinājumu velta izcilajam dzejniekam un atdzejotājam Knutam Skujeniekam, Eiropas tautu folkloras latviskotājam. Librets ieguva 2. vietu LNO rīkotajā libretu konkursā, kurā ar “Valentīnas” ideju uzvarēja Arturs Maskats.


DAUKA 8. jūnijā

Andra Dzenīša opera

Diriģents Aigars Meri
Režisore Ināra Slucka
Māklsiniece Katrīna Neiburga

Dauka grib zināt, kā būvēta pasaule. Viņš izjautā mācītāju, skolotāju un savu māti, zvejnieka atraitni, par to vietu jūrā, kur zeme tiekas ar debesīm, bet, nesaņēmis gaidītās atbildes, nolemj to apskatīt pats… Libretists Kārlis Vērdiņš: "Operas galvenais varonis Dauka ir nevis dulls, bet ārkārtīgi zinātkārs un apdāvināts cilvēks – pasaules izzināšana viņam sniedz ekstātiskas laimes sajūtu. Taču viņa meklējumi nonāk arvien krasākā pretrunā ar merkantilo sabiedrību. Viņš kļūst par traģisku varoni, izmisīgi meklējot veidu, kā pārvarēt dzīves uzliktos ierobežojumus..."


TURAIDAS ROZE 9. jūnijā

Zigmara Liepiņa un Kaspara Dimitera opera

Muzikālais vadītājs un diriģents Mārtiņš Ozoliņš
Diriģents Jānis Liepiņš
Režisore Ināra Slucka
Scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis
Kostīmu māksliniece Jolanta Rimkute

Zigmara Liepiņa opera ar Kaspara Dimitera libretu "Turaidas Roze" ir jauna, muzikāli un dramaturģiski pārveidota redakcija operai "No rozes un asinīm". Vēstījums par 1620. gada notikumiem, kuros iesaistītie varoņi turpina būt dzīvi savās kaislībās, rosinot diriģentu Mārtiņu Ozoliņu un režisori Ināru Slucku parādīt šo melodisko drāmu kā pārlaicīgu leģendu par Maijas mīlestību un uzticību.


VALENTĪNA 10. jūnijā

Artura Maskata un Liānas Langas opera

Diriģents Normunds Vaicis
Režisore Viesturs Kairišs
Scenogrāfe un kostīmu māksliniece Ieva Jurjāne

 

Starptautiski pazīstamā latviešu komponista Artura Maskata pirmā opera „Valentīna” veltīta Latvijas kultūras leģendai – kinozinātniecei Valentīnai Freimanei. Opera ataino Latvijas vēsturei, kultūrai un dažādām Latvijā dzīvojošām tautām būtiskas, dramatisma pilnas lappuses laika posmā no 1939. līdz 1944. gadam. Valentīnas Freimanes bērnība ritējusi starp Rīgu un Berlīni, kur viņas tēvs bija UFA kinostudijas jurists, bet māte – apburoša sabiedrības dāma, ap kuru pulcējas tālaika kino pasaules zieds. Pēc atgriešanās Rīgā holokausts inteliģento ebreju ģimeni pārsteidz nesagatavotu. Bojā iet gan Valentīnas vecāki, gan jaunais vīrs, bet jaunā sieviete slēpjas līdz pat kara beigām. 


IZVIRTĪBAS HRONIKA 13. jūnijā

Igora Stravinska opera

Muzikālais vadītājs un diriģents Jānis Liepiņš
Diriģents Kaspars Ādamsons
Režisore Margo Zālīte
Scenogrāfs Didzis Jaunzems
Kostīmu māksliniece Yashi

 

Izvirtības hronika (The Rake's Progress) ir stāsts par kādu Tomu Reikvelu, kurš pamet Annu Trulovu Londonas izpriecu dēļ. Par Toma sabiedroto kļūst Niks Šedovs, kurš izrādās pats Nelabais... Opera pirmoreiz iestudēta 1951. gadā Teatro La Fenice Venēcijā, un iedvesmu tai Stravinskis varētu būt guvis 1947. gadā kādā izstādē Čikāgā, kur bija apskatāmi 18. gadsimta mākslinieka Viljama Hogārta astoņi zīmējumi un gravīras ar nosaukumu Kāda dīkdieņa piedzīvojumi. LNO šī opera tiek iestudēta pirmo reizi.

 


TURANDOTA 14. jūnijā

Džakomo Pučīni opera 

Muzikālais vadītājs un diriģents Gintars Rinkevičs
Diriģents Mārtiņš Ozoliņš
Oriģinālā režija Jānis Zariņš
Atjaunojuma režisors Guntis Gailītis
Oriģināla scenogrāfs un kostīmu mākslinieks Edgars Vārdaunis
Atjaunojuma scenogrāfs Juris Salmanis

 

Vai uzradīsies drosminieks, kurš spēs uzminēt apbrīnojami skaistās, taču ledusaukstās ķīniešu princeses Turandotas trīs mīklas? Turandota ir gatava sūtīt nāvē katru, ko pārspēs viltībā. Princis Kalafs ir gatavs viņu mīlēt... 1973. gadā tapušais Pučīni pēdējās operas iestudējums LNO piedzīvojis jau vairākus atjaunojumus. Edgara Vārdauņa veidotais krāšņais vizuālais ietērps ved skatītājus līdzi teiksmainā ceļojumā uz Seno Ķīnu, bet skaistā mūzika atkausē visaukstākās sirdis.


DONS PASKVĀLE 15. jūnijā

Gaetano Doniceti opera

Muzikālais vadītājs un diriģents Mārtiņš Ozoliņš
Režisors un scenogrāfs Džordžo Korseti
Kostīmu mākslinieks Frančesko Espozito

 

Belkanto meistara Gaetano Doniceti komiskā opera Dons Paskvāle ir jautrs stāsts par to, kā padzīvojušu vecpuisi izjoko viņa ārsts un ārsta māsa – jauna, skaista atraitne, kuru finālā apprec mīlas mokās sirgstošais brāļadēls. Opera buffa jeb itāļu komiskās operas tradīcijās rakstītajā darbā atpazīsiet commedia dell’arte raksturīgos tēlus: Paskvāle atgādina plātīgo Pantaloni, brāļadēls Ernesto – pēc mīlas alkstošo Pjero, ārsts Malatesta – viltnieku Skapino, bet Norīna – blēdīgo Kolumbīni.

 

 

 

 

 

 


RĪGAS OPERAS FESTIVĀLA GALĀ KONCERTS 17. jūnijā

Kā ik gadu, Rīgas Operas festivāls piedāvā tikties gan ar iemīļotiem pašmāju solistiem, gan spožām ārzemju zvaigznēm un baudīt skaistākās operu melodijas Galā koncertā!

Solisti: Vida Miknevičūte, Oļesja Petrova, Pāvels Černohs, Tansels Akzeibeks, Iraklijs Kahidze, Levijs Sekhapāns, Igors Golovatenko

Ritināt uz augšu