Izvēlne
EN

Kšištofs Pastors

KŠIŠTOFS PASTORS ir viens no pasaulē atzītākajiem baleta horeogrāfiem. No 2003. līdz 2017. gadam ieņēmis prestižo Nīderlandes Nacionālā baleta štata horeogrāfa vietu, bet šobrīd viņš ir Polijas Nacionālā baleta un Lietuvas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs.

Pastors baleta mākslu sāka apgūt savā dzimtajā pilsētā Gdaņskā. Pēc studijām pievienojies Polijas Dejas teātra trupai Poznaņā (1975), bet pēc četriem gadiem – Lodzas Lielā teātra baleta trupai. 1983. gadā kļuvis par Lionas Operas baleta solistu, kur dejojis Greja Veredona, Hansa van Manena, Kurta Josa un citu autoru baleta iestudējumos. No 1985. līdz 1995. gadam dejojis Nīderlandes Nacionālajā baletā, strādājot ar vairākiem plaši atzītiem horeogrāfiem (Karolīna Karlsone, Nils Kristijs, Hanss van Manens, Rudi van Dantcigs, Načo Duato, Eduards Loks, Pīters Raits, Nina Vīnere u.c.). Pastors dejojis galvenās lomas gan klasikas, gan neoklasikas iestudējumos, kā arī modernās dejas darbos.

1986. gadā iestudējis pirmo patstāvīgo horeogrāfiju starptautiskajam Lodzas galā koncertam. Vēlāk sagatavojis vairākus darbus Nīderlandes Nacionālā baleta radošo darbnīcu programmām, kam 1992. gadā sekoja piedāvājums iestudēt baletu kompānijas repertuāra programmai – Šostakoviča „Kamersimfoniju".

Beidzis aktīvās dejotāja gaitas, Pastors 1997. gadā pievienojās Vašingtonas baletam kā štata horeogrāfs, vēlāk – 1998./1999. gada sezonā bijis Nīderlandes Nacionālā baleta ārštata horeogrāfs.

Kopš tā laika Pastors guvis ievērojamu starptautisku atzinību kā horeogrāfs, kurš līdz šim brīdim iestudējis aptuveni 70 baletus, tai skaitā augstu atzinību guvušos “Neesiet laipni…” un “Gaismā un ēnā”, kā arī pilna garuma iestudējumus „Kurts Veils", “Acid City”, „Dons Žuans", “Tristans”, “Bīstamie sakari” un Austrālijas baleta iestudējums “Symphonie fantastique”.

1995. gadā Pastors ieguvis Horeogrāfijas Zelta balvu Helsinku Starptautiskajā baleta konkursā par savu darbu „Detaļa IV". 2000. gadā Polijas Kultūras ministrija viņu apbalvojusi ar Polijas baleta divsimtgadei veltīto medaļu, kā arī viņš ieguvis Dansers fund '79 Horeogrāfijas balvu.

Paralēli darbam Nīderlandē Pastors baletus iestudējis arī Lietuvas, ASV, Austrālijas, Jaunzēlandes, Latvijas, Polijas, Vācijas, Izraēlas, Beļģijas, Itālijas, Zviedrijas, Krievijas, Ungārijas, Čehijas, Skotijas un Turcijas baleta teātros. Viņa darbi bijuši iekļauti Holandes festivālā, Holandes Dejas festivālā, Edinburgas un citos festivālos un guvuši atzinību starptautiskos baleta konkursos.

Pastor saņēmis īpašus Polijas Kultūras un Nacionālā mantojuma ministrijas, Polijas Teātra mākslinieku savienības un Polijas Autoru un komponistu savienības apbalvojumus, kā arī saņēmis Polonia Restituta ordeņa Virsnieka krustu, kultūras apbalvojumu – Zelta medaļu “Gloria Artis” un Lietuvas Kultūras ministrijas Zelta zvaigzni.

 
 
Foto: Łukasz Murgrabia

 

Sezonas iestudējumi

Citi iestudējumi

Mākslinieki

Visi mākslinieki

Ritināt uz augšu