Karmena: Elza Leimane, Viktorija Jansone, Jūlija Gurviča
Hosē: Arturs Sokolovs, Raimonds Martinovs
Toreadors: Sergejs Neikšins, Viktors Seiko, Zigmārs Kirilko
Solisti: Viktors Seiko, Zigmārs Kirilko, Aleksandrs Osadčijs, Jolanta Lubēja, Laine Paiķe, Aleksandra Astreina, Antons Freimans, Pāvels Bartuls, Jeļena Bessudnova, Aleksandrs Jurāns, Annija Kopštāle, Jeļena Dzalbo, Kristaps Lintiņš, Sergejs Sosnovskis, Rita Lukašēvica, Nataļja Samborska, Arturs Sokolovs, Baiba Kokina, Elza Leimane, Margarita Demjanoka-Skuteļska, Raimonds Martinovs, Sabīne Strokša, Aleksandrs Latišonoks, Iļana Puhova
Īpašā viešņa: Uļjana Lopatkina
Izrādē skan Žorža Bizē un Rodiona Ščedrina "Karmensvīta" LNO orķestra izpildījumā, Astora Pjacollas mūzika skan ierakstā
Karmena zina savu likteni. Viņa to ir izzīlējusi. Taču viņa nedomā bēgt: lai! Mīlestība ir nelaime. Gan Karmenai, gan Hosē, gan varbūt arī Toreadoram, aiz kura maskas, viltīgi smīnot, paslēpies pats Liktenis. Rīdzinieku iemīļotais poļu horeogrāfs Kšištofs Pastors („Bīstamie sakari”, „Tango” u.c. iestudējumi LNO) Prospera Merimē klasisko noveli ietērpis mūsdienīgā un ekspresīvā horeogrāfijā.
Sarkanmelnu kaislību žņaugi caurauž arī „5 tango” varoņu ārēji apvaldītās jūtas. To radītājs – mūsdienu horeogrāfijas leģenda nīderlandietis Hanss van Mānens. „5 tango” ir viens no viņa skaistākajiem baletiem, kas pirmizrādi piedzīvoja 1977. gadā, un kopš tā laika pasaulē izrādīts neskaitāmas reizes. LNO skatītājiem tā ir pirmā tikšanās ar šo mūsdienu horeogrāfijas ģēniju.
Baleta pirmizrādēs 14. un 15. februārī dejoja pasaulsslavenā prīma Uļjana Lopatkina.
Darbs tiek izpildīts ar Musikverlag Hans Sikorski GmbH & Co.KG, Hamburg atļauju.
Prologs, kurā darbojas Liktenis, Karmena un dons Hosē.
Laukumā pie tabakas fabrikas dejo ļaudis, kuru vidū ir arī Karmena un dons Hosē – tā ir viņu pirmā tikšanās, kas vēlāk izrādās liktenīga.
Notiek sardzes maiņa, arī Hosē ir viens no sargkareivjiem. Laukumā ierodas fabrikas strādnieces, tostarp Karmena, kurai, dejojot juteklisko habanēru, izdodas savaldzināt Hosē. Strādnieces atgriežas pie darba.
Fabrikā izceļas ķilda – Karmena strīdā ievainojusi kādu meiteni, un Hosē uzdevums ir viņu arestēt. Ceļā uz cietumu Karmena pavedina Hosē, kurš, aizmirstot par pienākumu, ļauj Karmenai bēgt, par to saņemot sodu – padzīšanu no armijas.
Karmena un dons Hosē atkal satiekas – viņi mīl viens otru, Karmenas dēļ Hosē būtu gatavs pat nogalināt.
Satrauktais pūlis laukumā gaida Toreadora ierašanos. Karmena, Toreadora skaistuma un slavas apburta, iemīlas viņā. Abi kopā aiziet. Hosē to slepus novēro.
Karmena un Toreadors dejo mīlas duetu. Karmenas nodevība dziļi ievainojusi Hosē patmīlību, un viņš cieš greizsirdības mokas. Sākotnēji Karmenas ir vienaldzīga, bet tad viņa atkal sāk izmantot savas pavedinātājas spējas un spēlēties ar Hosē jūtām. Viņš lūdzas Karmenas mīlestību.
Karmena slepus aiziet, un Hosē saprot, ka viņas mīlestība ir beigusies. Tajā pat laikā Karmena, būdama čigāniete, ierauga savu nākotni un pieņem savu likteni.
Vēršu cīņu dienā Hosē redz Karmenu līdzās Toreadoram. Hosē vēlreiz lūdz Karmenas mīlestību, bet tiek atraidīts. Karmena mīl Toreadoru. Hosē nespēj paciest, ka iemīļotā ir kopā ar kādu citu. Viņš izvelk dunci un nogalina Karmenu.
Epilogs.
Baiba Beinaroviča "Karmenas atgriešanās"
www.la.lv
Pievienot atsauksmi