Izvēlne
ENRU

Elīna Garanča

Elīna Garanča pēdējos desmit gados sevi pierādījusi kā viena no spožākajām zvaigznēm pasaules opermūzikas debesīs. Viņas vadošo lomu interpretācijas tiek slavētas kā ikoniskas. Māksliniece dziļi iejūtas katrā lomā – viņas skaistā, kaislīgā balss izstaro spēku un siltumu, kuru papildina karaliskā stāja un skatuviskais valdzinājums. Elīna Garanča uzstājas pasaules vadošajos opernamos – Ņujorkas Metropolitēna operā, Londonas Karaliskajā Koventgārdena operā, Bavārijas Valsts operā Minhenē un Vīnes Valsts operā, kur viņa nesen saņēma prestižo Kammersängerin balvu. Kopš 2005. gada viņa ir ierakstu kompānijas Deutsche Grammophon māksliniece: trīs no viņas sešiem soloalbumiem saņēmuši ECHO Klassik balvas. Elīna Garanča piedalījusies neskaitāmās operu un koncertu translācijās, dokumentālajās pārraidēs un sarunu šovos, viņas personība iedvesmojusi godalgoto Ivara Selecka dokumentālo filmu Operdziedātāja uz skrituļslidām (2002). Austrijas izdevēji Ecowin Verlag 2013. gadā publicēja Garančas autobiogrāfiju Wirklich wichtig sind die Schuhe.

Elīnas Grančas starptautisko karjeru aizsāka triumfālā debija Zalcburgas festivālā 2003. gadā, izpildot Annio Mocarta operā Tita žēlsirdība Nikolausa Harnonkūra vadībā. Debija Vīnes Valsts operā ar Lolu Maskaņji operā Zemnieka gods aizsāka regulāru sadarbību, sākumā koncentrējoties uz Mocarta lomām, kurām pievienojās bel canto un romantisko operu repertuārs. Vīnē Elīna Garanča ir dziedājusi Čerubīno Figaro kāzās diriģenta Rikardo Muti vadībā, Oktaviānu Štrausa Rožu kavalierī un Šarloti Masnē Vertera jaunajā, televīzijā translētajā iestudējumā, kopumā uzstājoties šajā teātrī vairāk nekā 150 reizes. Sekoja panākumi Helsinkos, Lucernā, Grācā, Parīzē un Eksanprovansā, kur latviešu mecosoprāns mirdzēja Mocarta Così fan tutte Patrika Šero režijā, ko DVD izdeva zīmols Erato. 2007. gadā Elīna Garanča debitēja Londonas Karaliskajā Koventgārdena operā kā Dorabella Così fan tutte un Berlīnes Valsts operā kā Sesto Tita žēlsirdībā. Sensacionālajā Metropolitēna operas debijā 2008. gadā Elīna Garanča atveidoja Rozīnu Rosīni Seviljas bārddzinī; nākamajā sezonā Metropolitēna skatītāji uzgavilēja viņas atveidotajai Pelnrušķītei Rosīni komiskajā operā.

2009. gadā Elīna Garanča ar Bizē Karmenas spožu un valdzinošu interpretāciju iekaroja ne vien Koventgārdenu, bet arī Metropolitēna operu. Live in HD sērijas ietvaros vairāk nekā 1000 kinoteātros visā pasaulē skatītāji baudīja Elīnas Garančas talantu un meistarību Metropolitēna operas iestudējumos Karmena, Pelnrušķīte un Tita žēlsirdība. Šie trīs ieraksti tika demonstrēti arī ASV telekanāla PBS pārraižu ciklā Great Performances at the Met, un dziedātāja kopā ar Džūliju Endrjūsu, Odru Makdonaldu, Ichaku Perlmanu un citām zvaigznēm īpašā galā koncertā sumināja TV antoloģiju 40 gadu jubilejā.

Elīna Garanča ir sadarbojusies ar krievu soprānu Annu Ņetrebko, ierakstot CD Bellīni Kapuleti un Monteki ar diriģentu Fabio Luizi un Vīnes simfonisko orķestri un Doniceti Annu Boleinu Vīnes Valsts operā, kas tika translēta TV un izdota DVD. Abas zvaigznes sadarbojās arī Opera Gala of the Stars – koncerta televīzijas translāciju noskatījās vairāk nekā divi miljoni skatītāju, tika izdots DVD. Citi ievērojami koncertieraksti ar Elīnas Garančas piedalīšanos ir Verdi Rekviēms ar Danielu Barenboimu Milānas Teatro alla Scala, Bēthovena Missa solemnis ar Kristianu Tīlemanu un Staatskapelle Dresden, un Jaungada koncerts ar Gustavo Dudamelu un Berlīnes Filharmonisko orķestri. Viņa ir dziedājusi Vivaldi Bajazīdā ar Fabio Biondi Erato ierakstā, par ko tika nominēta Grammy un ieguva MIDEM Classical Award. Ierakstu kompānijā Deutsche Grammophon māksliniece publicējusi sešus soloalbumus. Pirmais no tiem – Aria Cantilen – dziedātājai nodrošināja ECHO Klassik balvu kategorijā Gada dziedātāja, otrais albums Bel Canto saņēma BBC Music balvu, un Romantique tika novērtēts ar ECHO Klassik 2013 balvu kā Labākais solo ieraksts.

2014./2015. gada sezonu Garanča atklāja ar jauna, dziļi personiska albuma izdošanu – Meditation aptvēra četrus laikmetus garīgajā mūzikā. Viņa atgriezās uz Ņujorkas Metropolitēna skatuves kā Karmena, un ar šo lomu debitēja arī Milānas Teatro alla Scala. Vīnē un Berlīnē viņa iejutās Štrausa Oktaviāna tēlā. Tāpat Elīna Garanča iejutās izcilu solistu ansamblī maestro Rikardo Šaijī diriģētajā Verdi Rekviēmā. Šajā sezonā viņa debitēja Karnegī zālē un kopā ar Karelu Marku Šišonu koncertēja Eiropā, kā arī atkal sadarbojās ar pianistu Malkolmu Martino koncertos Londonā, Cīrihē, Grācā, Vīnē un Zalcburgā. 2015. gada vasarā dziedātāja piedalījās populārajos Elīna Garanča & Friends koncertos Austrijā un atveidoja Šarloti Zalcburgas festivāla Verterā.

Starp konkursiem, kuros Elīna ar lieliskiem panākumiem piedalījusies – Mirjamas Helinas dziedāšanas konkurss Somijā 1999. gadā, BBC Cardiff Singers of the World 2001. gadā, Muzikālās Amerikas Gada vokālists 2010 un MIDEM Classical Gada dziedātājs 2010. Elīna Granča ir saņēmusi Latvijas Lielo mūzikas balvu 2000 un 2010, un Trīs zvaigžņu ordeni (2007). 2006. gadā viņai tika pasniegta Eiropas Kultūras balva.

Elīna Garanča dzimusi Rīgā, muzikālā ģimenē – viņas tēvs bija kordiriģents un māte – dziedātāja, kas mācīja Latvijas Mūzikas akadēmijā arī meitu, pirms Elīna turpināja studijas Austrijā un ASV.  

 

Fotogrāfe Karina Švarca. Pateicamies Deutche Grammophon par atļauju izmantot fotogrāfiju.

 

Citi iestudējumi

Mākslinieki

Visi mākslinieki

Ritināt uz augšu