Izvēlne
EN

Markuss Jupiters

Zviedru baritons MARKUSS JUPITERS debitēja Ulriksdāles galma teātrī kā Dons Žuans. Nākamajos gados viņš dziedājis dažādas lomas Stokholmas Karaliskajā operā, Stokholmas Tautas operā, Malmes operā un Vermlandes muzikālajā teātrī. Viņš ir dziedājis Doktoru Falki (Riharda Štrausa Sikspārnis), Rikardo (Vinčenco Bellīni Puritāņi), Dinuā (Čaikovska Orleānas jaunava), Karlo Žerāru un Rošē (Umberto Džordano Andrea Šenjē), Eskamiljo, Moralesu un Dankairo (Karmena), Marselu un Šonāru (Pučīni Bohēma) un Džimu Antonio Bibalo Stikla zvērnīcā. 1999. gadā viņš pirmo reizi dziedāja Voceku Gēteborgas operā Davida Radoka režijā. Vēlāk šo pašu lomu viņš izpildīja Čehijas Nacionālajā operā Prāgā, par ko saņēma nomināciju kā labākais aktieris Čehijas Republikā 2001. gadā. Tai pašā gadā viņš atveidoja Makbetu zviedru komponista Jana Sandstrēma operā, kas sacerēta īpaši Markusam Jupiteram.

2001. gadā Markuss Jupiters pirmo reizi dziedāja Fordu Džuzepes VerdiFalstafā Eksanprovansas vasaras festivālā, kas bija veltīts komponista nāves simtgadei. La Monnaie teātris Briselē viņu uzaicināja dziedāt Kuligina lomu Janāčeka operā Katja Kabanova. 2002. gadā viņš dziedāja Doktoru Šonu Albāna Berga operā Lulu Gēteborgas operā. Vācijā Markuss Jupiters debitēja kā bruņinieks Rolands Franča Šūberta operā Fierrabras Frankfurtes Städtischen Bühnen. Šai lomai sekoja Skarpija kritikas augstu novērtētajā Toskas iestudējumā Stokholmas Tautas operā. 2005./2006. gada sezonā Markuss Jupiters dziedāja Borisu Izmailovu Šostakoviča Mcenskas apriņķa lēdijā Makbetā un Alberihu Reinas zeltā ar Gēteborgas simfonisko orķestri un Zviedrijas Karaliskajā operā. 2006. gadā viņš Alberiha lomā iejutās arī Norvēģijas operā Oslo, Bergenā un Latvijas Nacionālajā operā. Tai pašā gadā viņš izpildīja grāfa di Lunas lomuTrubadūrā Zviedrijas Karaliskajā operā, kā arī Džordža Bentona lomu (Džeika Hegija operā Mirušais nāk) Malmes operā. 2007. gadā viņš dziedāja Skarpiju un Rigoleto Stokholmas Karaliskajā operā, kā arī Klingzoru (Parsifāls) Vermlandē. 2008. gada februārī viņš dziedāja Alberihu Dievu mijkrēslī Oslo, kā arī Mālera 8. simfoniju Karlsrūē, kur publika un kritika atzinīgi bija uzņēmuši viņa atveidoto Baraku Riharda Štrausa operā Sieviete bez ēnas. Karlsrūē 2008. gadā viņš dziedāja arī Alberiha lomu Reinas zeltā.

Plašais koncertrepertuārs ir aizvedis dziedātāju uz Karalisko Alberta zāli ar Bēthovena 9. Simfoniju, uz Mineapoli ar Jana Sibeliusa Kullervo un uz Ferrāru ar Edvarda Grīga Pēru Gintu.

Markusa Jupitera jaunākās lomas ir Alberihs Nībelunga gredzenā, Franks Sikspārnī un Tomskis Pīķa dāmā Stokholmas Karaliskajā operā. AlberihsZīgfrīdā Latvijas Nacionālajā operā, kā arī Orests Elektrā un titulloma Makbetā Savonlinnā un Stokholmā. 2010. gada rudenī Markuss Jupiters dziedāja titullomu Klīstošajā holandietī Zalcburgas Landestheater, Stankaru Verdi Stifelio Stokholmas Karaliskajā operā, kā arī Alberihu Nībelunga gredzenā Vermlandes operā.

2008. gadā Markuss Jupiters apbalvots ar Birgitas Nilsones balvu.

2013. gada augustā solists debitēs kā režisors, iestudējot Reinas zeltu Dalhallas arēnā Zviedrijā.

www.jupither.se

 Foto: Mats Bäcker

 

Citi iestudējumi

Mākslinieki

Visi mākslinieki

Ritināt uz augšu