Izvēlne
EN

Jānis Lūsēns

Komponists

Jānis Lūsēns dzimis 1959. gada 7. aprīlī Liepājā. Absolvējis Liepājas 1. vidusskolu (1975), Emīla Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolas teorijas nodaļu (1979) un LVK Jāņa Ivanova kompozīcijas klasi (1983). Komponists savā radošajā darbībā vairāk pievērsies neakadēmiskajiem žanriem, tomēr saglabājis interesi par akadēmisko mūziku un raksta arī akadēmiskus darbus.

Studiju laikā izveidojis eksperimentālu instrumentālās mūzikas ansambli Zodiaks (1979, kura albums Disco Alliance (1980) guva plaša mēroga panākumus un tika izpārdots vismaz 20 miljonu lielā tirāžā visā pasaulē. 1999. gadā jaunās skaņās atdzima albuma Disco Alliance singls Pacific. Aktīvu interesi par Pacific jaunajām versijām izrādīja Japānas un Polijas EMI kompānijas. 2002. gada rudenī Anglijas un Īrijas pārdotāko singlu topā iekļuva grupas PPK atskaņotā dziesma ReLoad, kuras pamatā ir J. Lūsēna dziesmas Zodiac melodija. 2013. gadā grupa Zodiac piedzīvoja atdzimšanu jaunā sastāvā un veidolā, un aktīvi turpina savu darbību. Jāņa Lūsēna vārds starptautiskā mērogā izskanēja arī 2010. gadā, kad dziesma What for ar Guntara Rača tekstu, kuru izpildīja Aija Andrejeva, pārstāvēja Latviju Eirovīzijā. Par vienu no pēdējo gadu lielākajām veiksmēm Latvijā uzskatāma koncertprogramma Mazu brīdi pirms…, kura tapusi sadarbībā ar apvienību ARS NOVA.

Nozīmīgu vietu komponista daiļradē ieņem teātra mūzika. Komponists rakstījis mūziku visiem lielākajiem Latvijas teātriem, tajā skaitā arī Latvijas Nacionālajai operai. Kā veiksmīgākās jāpiemin rokopera Kaupēn, mans mīļais, kura ir iekļauta Latvijas Kultūras kanonā, un Putnu opera. No 1999.g – 2002.g. bijis Liepājas teātra muzikālās daļas vadītājs.

Jāņa Lūsēna darbu vidū vislielākā loma atvēlēta dziesmai. Komponists raksta gan solo dziesmas, gan dziesmas koriem un ansambļiem. To vidū ir arī vokāli simfoniski darbi – kantāte LIIV, Magnificat, kora simfonija Dziļā elpā. Lūsēna dziesmas vairākkārt skanējušas Vispārējos latviešu dziesmu svētkos un Skolēnu dziesmu svētkos. Komponists rakstamūziku arī bērniem – dziesmas, dziesmu ciklus, mūziku izrādēm, iesaistās labdarības akcijās.

Komponista ieguldījums latviešu mūzikā ir ievērots un atzinīgi novērtēts. Lūsēns saņēmis Latvijas teātru gada balvu kā labākais komponists (1996 – par mūziku izrādei Santa Krusa, 1999 – par rokoperu Kaupēn, mans mīļais), Latvijas Lielo mūzikas balvu (par muzikālajām izrādēm 2000. gadā un devumu teātra mūzikas žanrā) un AKKA/LAA Autortiesību bezgalības balvu 2003. un 2014. gadā. Kopš 1987. gada J. Lūsēns ir Komponistu Savienības biedrs.

 

Sezonas iestudējumi

Citi iestudējumi

Mākslinieki

Visi mākslinieki

Ritināt uz augšu