Izvēlne
EN

Vojcehs Kilars

Komponists

Poļu komponists un pianists VOJCEHS KILARS ir radījis orķestra skaņdarbus, vokāli instrumentālo kamermūziku, kompozīcijas klavierēm un mūziku teātra izrādēm un kinofilmām. Dzimis 1932. gadā Ļvivā, Ukrainā, mūžu pavadījis Polijā, miris 2013. gadā.

Līdz 1974. gadam, kad Kilars radīja savu, iespējams, slavenāko darbu – simfonisko poēmu Krzesany, viņš tika uzskatīts par Polijas avangarda mūzikas līderi. Atzinību guvis ar ultramoderno kompozīciju Riff 62 (1962), kas kļuva par simbolu dumpim pret tradīcijām – sava veida progresa manifestāciju. Izcili panākumi bijuši arī nākamajām kompozīcijām – Generique (1963) un Diphtongos (1964), kā arī vēlāk tapušajiem minimālisma skaņdarbiem Upstairs-Downstairs (1971) un Prelude and Carol (1972). Kilars palika uzticīgs šajos skaņdarbos sevis nodefinētajam stilam visu radošo mūžu. Pametis avangarda mūzikas tehniskos paņēmienus, viņš turpināja izmantot vienkāršotu muzikālo valodu, kurā lielas skaņas masas kalpo par fonu izceltām emocionāli spēcīgām melodijām. Īpaši raksturīgs šis paņēmiens ir viņa darbos ar atsaucēm uz folkmūziku, kā arī patriotiskajos un reliģiskajos skaņdarbos.

Līdzīgus paņēmienus komponists izmantojis arī savā mūzikā kinofilmām, iegūstot pasaules slavu ar sasniegto. Kilars radījis skaņu celiņus filmām Apsolītā zeme (Ziemia obiecana, rež. A. Vajda), Karalis un putns (Le Ro iet L’oiseau, rež. P. Grimo), No tālās zemes: Pāvests Jānis Pāvils II (Z dalekiego kraju: Papiez Jan Pawel II, rež. K. Zanusi), Pianists (The Pianist, rež. R. Polaņskis) un daudzām citām, taču vislielākos panākumus guvusi komponista sarakstītā mūzika Frānsisa Forda Kopolas filmai Brema Stokera Drakula (Bram Stoker’s Dracula).

Komponists ir saņēmis neskaitāmus nacionālus un starptautiskus apbalvojumus par māksliniecisko darbību un sasniegumiem. 1991. gadā saņēmis Polijas Valsts kino komitejas balvu par mūža ieguldījumu, bet 2012. gadā no Polijas prezidenta Broņislava Komorovska saņēmis Baltā ērgļa ordeni kā pateicību par komponista kalpošanu Polijas kultūrai un īpašiem sasniegumiem radošajā darbā. 1991. gadā poļu režisors Kšištofs Zanusi radīja komponistam veltītu biogrāfisku filmu Vojcehs Kilars.

 

Sezonas iestudējumi

Mākslinieki

Visi mākslinieki

Ritināt uz augšu