Sveicam jubilejā Laimu Andersoni-Silāri!

Latvijas Nacionālā opera sirsnīgi sveic jubilejā opermākslas leģendu Laimu Andersoni-Silāri!

Laimas Andersones-Silāres izcilais, niansētais un izkoptais mecosoprāns mūsu namā skanēja no 1960. līdz 1985. gadam. Viņas spilgtākās lomas bija Kerubīno „Figaro kāzās”, Zībelis „Faustā”, titulloma "Orfejā", Azučena „Trubadūrā”, Končakovna „Kņazā Igorā”, Grāfiene „Pīķa dāmā”, Marfa „Hovanščinā”, Dalila „Samsonā un Dalilā”. Karmena viņas neaizmirstamajā interpretācijā skanējusi ne tikai Rīgā, bet arī Tallinā, Viļņā, Ļeņingradā un Maskavā. Būtiska nozīme dziedātājas repertuārā bijusi Marģera Zariņa darbam „Partita baroka stilā”. Kamermūzikas programmās Laima Andersones-Silāre pievērsās Ferenca Lista, Roberta Šūmaņa, Alfrēda Kalniņa, Jāņa Ozoliņa, Arvīda Žilinska u. c. autoru dziesmām.  Mākslinieces skatuves partneri bija Jānis Zābers, Kārlis Zariņš, Miķelis Fišers, Pēteris Grāvelis, Gurijs Antipovs u.c.

Laimu Andersoni-Silāri par savu skolotāju sauc daudzi operdziedātāji – no 1960. līdz 1990. gadam viņa bija docētāja Latvijas Mūzikas akadēmijā. Daudziem klausītājiem Laima Andersone-Silāre atmiņā palikusi arī kā estrādes dziedātāja. 60. un 70. gados viņai ciešākā sadarbība izveidojās ar komponisti Elgu Īgenbergu.

1960. gadā dziedātāja kļuva par Roberta Šūmaņa vokālistu konkursa diplomandi Berlīnē. 1976. gadā Laima Andersone-Silāre atzīta par Tautas skatuves mākslinieci. 2002. gadā par mūža ieguldījumu māksliniece saņēmusi Gada balvu operai, bet 2013. gadā – Latvijas Lielo mūzikas balvu. 

Šeit var noklausīties Latvijas Radio 3 Klasika veidoto portretraidījumu par Laimu Andersoni-Silāri: http://klasika.lsm.lv/
Ritināt uz augšu