Izvēlne
ENRU

Rihardam Glāzupam - 100

20.maijā simtajā jubilejā pieminam izcilo Maestro, ilggadējo Latvijas Nacionālās operas diriģentu Rihardu Glāzupu. Viss viņa radošais mūžs cieši un nesaraujami saistīts ar Latvijas Nacionālās operas un baleta trupu.

“Rihards Glāzups visu savu lielo mūziķa talantu ir atdevis tikai un vienīgi mūsu Nacionālajai operai, atstādams aiz savu interešu loka visu pārējo mūzikas dzīvi. Varbūt tieši tas ir veids, kā piepildīt savu aicinājumu, jo par Rihardu Glāzupu tik tiešām var teikt, ka viņš bija dzimis operdiriģents,” rakstīja Jāzeps Lindbergs.

Latvijas Nacionālajā operā Rihards Glāzups sāka strādāt 1944. gadā. Vispirms kā suflieris, kormeistars un diriģenta asistents. 1949. gadā viņš iestudēja pirmās operas – Ežēna d’Albēra “Ieleju” un Džuzepes Verdi “Masku balli”. Mākslinieks bija Latvijas Nacionālās operas diriģents līdz pat savai nāvei 1992. gadā, no 1967.  līdz 1975.  gadam – mūsu teātra galvenais diriģents.

Maestro bija nepārspējams meistars Džuzepes Verdi un Džakomo Pučīni operu interpretācijā. Viņa sirdij tuvi bija arī lielie krievu klasiķi Pēteris Čaikovskis, Nikolajs Rimskis-Korsakovs, Modests Musorgskis.

Rihards Glāzups bija arī jauno mākslinieku iemīļots skolotājs – gan operā, gan Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur pasniedza simfoniskā orķestra diriģēšanu.
Ritināt uz augšu