Izvēlne
ENRU

LNOB ārkārtējās situācijas laikā īstenos digitālo ciklu un mākslas projektu operas skvērā

Ārkārtējās situācijas laikā Latvijas Nacionālā opera un balets pārtrauc publisko darbību. Izsakām milzīgu paldies par saņemto atbalstu un sapratni no skatītājiem un ceram tikties decembrī! Novembrī Latvijas Nacionālā opera un balets turpinās darbu pie operas “Simons Bokanegra” un baleta “Divi metri” pirmizrāžu sagatavošanas, kā arī īstenos digitālu ciklu “Ar mākslu pret nogurumu!” un mākslas objektu “Metamorfozes” Latvijas Nacionālās operas skvērā.

Latvijas Nacionālās operas un baleta publiskā darbība nenotiks ārkārtējās situācijas laikā – no 9. novembra līdz 6. decembrim (ieskaitot). Informācija par pārceltajām un atceltajām izrādēm, kā arī biļešu maiņu ir publicēta ŠEIT. Abas novembrī paredzētās pirmizrādes – opera “Simons Bokanegra” un balets “Divi metri” pārceltas uz decembri (iegādātās biļetes derīgas).

No 9. novembra Latvijas Nacionālās operas un baleta sociālo tīklu kontos ik rītu atgādināsim par mūzikas spēku cilvēka labsajūtas un gara uzturēšanai digitālajā ciklā “Ar mākslu pret nogurumu!” Bieži cilvēks jūtas noguris nevis fiziskas pārslodzes, bet nomākta garastāvokļa dēļ - īpaši šobrīd, kad sakritis ne tikai gada tumšākais laiks, bet arvien vairāk laika pavadām vienatnē. Lai dotu organismam spēku pārdzīvot gada tumšāko laiku un uzveiktu nogurumu, mērķtiecīgi jācenšas “iepriecināt” gan savu garu, gan organismu. Mēs ticam, ka mākslai ir šāds iepriecinošs un labsajūtu veicinošs spēks.

Skatītājiem neredzams, pastiprinātos drošības apstākļos turpinās radošais process mēģinājumu zālēs un darbnīcās – operas trupa iestudē Džuzepes Verdi operu “Simons Bokanegra” (pirmizrāde – 9. decembrī!), bet baleta mākslinieki – jauniestudējumu “Divi metri” (pirmizrāde – 21.decembrī!). Darbs turpinās pastiprinātos drošības apstākļos, kas ietver gan attālināto darbu, gan regulāru testēšanu, gan mēģinājumus maskās un citus pasākumus.

17. oktobrī, atklājot pirmos divus slimības gadījumu, Latvijas Nacionālā opera un balets pārtrauca publisko darbību uz divām nedēļām. Vienlaikus uz 10 dienām tika pārtraukti arī kolektīvie orķestra, solistu un kora mākslinieku mēģinājumi, lai veiktu visaptverošu un vairākkārtēju darbinieku testēšanu ar mērķi identificēt un novērst slimības pārnešanu citos kolektīvos. Kopš 17. oktobra ir veikti vairāk nekā 1200 pirmreizēju un atkārtotu testu. Pēc pilnas testēšanas pabeigšanas līdz oktobra beigām tika atklāti 36 saslimšanas gadījumi. Lielākā daļa saslimšanas gadījumu tika konstatēti pirmajā nedēļā pēc testēšanas uzsākšanas. Savukārt novembrī uz šo brīdi veikti 306 testi, kuros atklāts tikai viens gadījums (darbinieks nav strādājis klātienē). Šobrīd no saslimušajiem turpina ārstēties 12, savukārt 25 personas atveseļojušās. Savlaicīgi reaģējot uz infekcijas izplatību un ievērojot drošības pasākumus, kā arī veicot visaptverošu testēšanu, tālāka slimības izplatīšanās nav notikusi. Regulāra testēšana un pastiprināta drošības ievērošana tiks turpināta.

Savukārt ikviens, kura gaitas ved gar Latvijas Nacionālās operas ēku, no 16. novembra varēs iepazīt mākslas objektu “Metamorfozes”. Operas fasādes oriģinālās skulptūras tika atlietas cinkā 1863. un 1886. gadā. Tās rotāja ēku līdz 1990. gadam, kad materiāla nolietojuma dēļ tika aizstātas ar betonā atlietām kopijām. Oriģinālo skulptūru detaļas glabāja Oļegs un Irēna Skaraiņi, bet jaunu dzīvību objektā “Metamorfozes” tām dos mākslinieki Reinis un Krista Dzudzilo. Objekts tapis Publiskās mākslas programmas KOPĀ ietvaros. Programmu finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija un tā radīta kā atbalsta mehānisms vizuālās mākslas pārstāvjiem Covid-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai, papildus ietverot kvalitatīvu pilsētvides uzlabošanu. Programmu KOPĀ īsteno Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.

 
Ritināt uz augšu