Izvēlne
ENRU

Irēnai Strodei - 100

19. augustā simtajā jubilejā pieminam leģendāro baletdejotāju, baletmeistari, pedagoģi un repetitori Irēnu Strodi (1921 - 2013), kas vairāk nekā piecdesmit darba gadus veltīja baletam.

Absolvējusi Nacionālās operas baleta skolu, 1939. gadā Irēna Strode pievienojās Latvijas Nacionālās operas baleta trupai. Otrais pasaules karš aizveda viņu uz Krieviju, kur Strode stažējās Maskavas Horeogrāfijas skolā un dejoja Latvijas mākslas ansamblī Ivanovā. No 1944. līdz 1957. gadam viņa bija Rīgas Operas un baleta teātra soliste. Savas lomas viņa veidoja kā mazus šedevrus: gan liriskās kā Laimu un Esmeraldu, gan emocionāli ekspresīvās kā Pusmāsu „Pelnrušķītē”, Varvaru „Doktorā Aikāsāp”, Feklušu „Sārtajā ziediņā” un daudzas citas.

Kopš 1948. gada Irēna Strode strādāja arī kā baleta trupas repetitore un sāka baletmeistares darbu. Tapa viņas pirmais baleta iestudējums – Barisona „Ziedu vija” (1965), tai sekoja J. Ķepīša „Turaidas roze” (1966), J. Vlasova „Asele” (1969), A. Adāna, R. Drigo „Korsārs” (1971) un B. Asafjeva „Bahčisarajas strūklaka” (1972) un citi, kā arī dejas operu izrādēs.

Daudzus gadus Irēna Strode strādāja par pedagoģi Rīgas Horeogrāfijas vidusskolā. Viņas audzēkņu vidū ir tādas izcilas balerīnas kā Velta Vilciņa, Larisa Tuisova, Inese Dumpe, Gunta Bāliņa, Zane Lieldidža, Tatjana Repina. Savās audzēknēs Irēna Strode centās atraisīt individuālas dotības un attīstīt viņu patstāvību. Daudzas dejas Irēna Strode iestudēja kā Tautas deju ansambļa „Sakta” baletmeistare. Viņas veidotā horeogrāfija „Stūru stūriem tēvu zeme” kļuvusi par Vispārējo Deju svētku klasiku.

2008. gadā māksliniece saņēma valsts augstāko apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeņa Atzinības krustu. 2011. gadā Irēnai Strodei tika piešķirta Latvijas Gāzes balva nominācijā Leģendārs mūžs mākslā.

2021. gadā izdevniecībā “Ulma” iznāca Regīnas Kaupužas un Guntas Bāliņas grāmata “Irēnas Strodes zelta kods”. Tajā intervijās, atmiņās un fotogrāfijās atklājas Irēnas Strodes personība, dzīves lappuses un nenovērtējamais pedagoģiskais ieguldījums Latvijas baleta attīstībā.

 
Ritināt uz augšu