Izvēlne
ENRU

Aleksandram Lembergam – 100

25. martā simtajā jubilejā pieminam vienu no nozīmīgākajām personībām Latvijas baleta vēsturē – ilggadējo mūsu baleta māksliniecisko vadītāju, horeogrāfu, pedagogu un baletdejotāju Aleksandru Lembergu.

Aleksandrs Lembergs dzimis Rīgā, mācījies Latvijas Nacionālās operas baleta studijā un Aleksandras Fjodorovas studijā, dejotāja karjeru sācis Parīzē kā Ballet de la Jeunesse solists (1938-1939), vēlāk atgriezies Rīgā un kļuvis par Latvijas Nacionālā baleta premjeru. 1940. gadu vidū gan viņa karjeru uz diviem gadiem pārtrauca izsūtījums uz Tagillagu. 1948. gadā Lembergs atgriezās baleta trupā un dejoja vadošās lomas līdz pat 1964. gadam.  Viņa repertuārs bija ļoti plašs, daudzveidīgs un pārliecinošs – tajā bija gan kanoniskas klasiskā baleta lomas kā Zigfrīds “Gulbju ezerā”, Dezirē “Apburtajā princesē”, Konrāds “Korsārā”, Bazils “Donā Kihotā”, Alberts “Žizelē”, vadošās lomas latviešu oriģinālbaletos “Brīvības sakta”, “Laima”, “Staburadze”, “Rigonda”, gan spilgtas lomas mūsdienīgos sava laika iestudējumos “Bolero”, “Jūras krastā”, “Romeo un Džuljeta” un citas.

Aleksandrs Lembergs bijis Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas pedagogs (1956–1964) un direktors (1964–1968). 1968. gadā viņš kļuva par Latvijas Nacionālās operas galveno baletmeistaru, šo amatu pildot 18 gadus līdz pat savai nāvei 1985. gadā.

Starp divdesmit viņa radītajām horeogrāfijām ir tādi baleti kā “Pērs Gints”, “Parīzes Dievmātes katedrāle”, “Inku zelts”, “Skaramušs”, “Romeo un Džuljeta” un citi. Īpaši izceļama Žorža Bizē un Rodiona Ščedrina “Karmena”, kas panākumus guvusi viesizrādēs daudzviet pasaulē. Maskavas viesizrādēs galveno lomu šajā baletā dejoja Māris Liepa. Jaunāko skatītāju ļoti iemīļoti bija Lemberga radītie baleti “Sprīdītis” un “Lolitas brīnumputns”, kam mūziku komponēja Arvīds Žilinskis. Aleksandra Lemberga vadībā Latvijas Nacionālais balets devās viesizrādēs uz daudzām pasaules valstīm. Aleksandrs Lembergs iestudējis izrādes arī Čehoslovākijā – Brno un Ostravas baleta kompānijās. Lembergs bija apbalvots ar Sarkanā Karoga ordeni, piešķirts LPSR Tautas skatuves mākslinieka un PSRS Tautas skatuves mākslinieka nosaukums.

“Es Aleksandru Lembergu uzskatu par savu skolotāju. Viņš bija izcils baleta vadītājs. No viņa mācījos, kā veidot izrādes, kā veidot karjeru dejotājiem – no mazas lomiņas līdz vadošajām partijām. Katram, kurā Lembergs saskatīja potenciālu, viņš deva iespēju, iespēju arī kļūdīties.Lembergs bija daudzu monumentālu izrāžu autors. Kā horeogrāfam viņam bija savs rokraksts, bet stiprākā puse bija baletu režija. Viņa simtā jubileja ir īpaša diena Latvijas Nacionālajam baletam, kura izaugsmē Aleksandra Lemberga ieguldījums ir nenovērtējams,” saka Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis – viens no izcilajiem baleta māksliniekiem Aleksandra Lemberga spožo audzēkņu plejādē.

Aleksandra Lemberga devums Latvijas baleta attīstībā iekļauts Latvijas Kultūras kanonā. 2013. gadā izdevniecībā “Ulma” iznākusi Guntas Bāliņas un Regīnas Kaupužas grāmata “Lembergs par Lembergu”.
Ritināt uz augšu