Operas platforma

Starptautiskā “Operas platforma” www.theoperaplatform.eu  izveidota 2015. gadā ar mērķi radīt vienotu mediju operas mākslas popularizēšanai Eiropā un pasaulē.  Divu gadu laikā “Operas platforma” ir sasniegusi trīs miljonus skatītāju visā pasaulē. Līdz šim www.theoperaplatform.eu  bijuši skatāmi 60 operu iestudējumi no 28 operteātriem un prestižākajiem Eiropas operas festivāliem. “Operas platforma” interesentiem piedāvā arī tematiskās kolekcijas, kas veltītas dažādiem laikmetiem operas mākslā un dižāko operu komponistu – Mocarta, Verdi, Pučīni un Vāgnera daiļradei.

Projekta veidotāji ir Eiropas operu un festivālu asociācija “Opera Europa”, 15 izcili Eiropas operteātri, kuru vidū ir arī VSIA “Latvijas Nacionālā opera un balets”, kā arī starptautiskais prestižais kultūras un mākslas kanāls ARTE.  Starptautiskā “Operas platforma” www.theoperaplatform.eu tiek veidota ar Eiropas Savienības programmas “Radošā Eiropa” atbalstu.

Līdz šim “Operas platformā” bijuši skatāmi četri Latvijas Nacionālās operas iestudējumi – Artura Maskata opera “Valentīna” (2015. gadā), sasniedzot 18 434 skatījumu, Džakomo Pučīni opera “Manona Lesko” un Džuzepes Verdi opera “Makbets” (abi 2016. gadā), gūstot vērienīgu Eiropas un pasaules skatītāju atsaucību – sešu mēnešu laikā “Manonas Lesko” ierakstu noskatījušies 34 308 cilvēku, savukārt “Makbets” piesaistījis 39 800 skatītāju. 2017. gadā Žorža Bizē operas "Karmena" ieraksts bija iekļauts Eiropas Operas dienām veltītajā digitālajā festivālā "Operas panorāma",  kļūstot par skatītāko no deviņiem festivāla iestudējumiem.

Projekta realizāciju Latvijā konkursa kārtībā atbalstījusi arī LR Kultūras ministrija. 

 

 „Operas platforma” ir pieejama trīs valodās – angļu, franču un vācu. Tajā ir plašs saturs – izrāžu un izrāžu fragmentu ieraksti, anotācijas, intervijas ar māksliniekiem un dokumentāli aizkulišu sižeti. Eiropas opernami ikvienu aicina atklāt to arhīvus un iepazīt pašreizējos iestudējumus. Platformas mērķis ir piesaistīt gan operas žanra cienītājus, gan tos, kuri ar šo mākslu saskarsies pirmoreiz.

Katru mēnesi platformā tiek ievietots vismaz viens pilns operas videoieraksts, kas titrēts sešās valodās – angļu, franču, vācu, itāliešu, poļu un spāņu. Katrs ieraksts brīvi skatāms visā pasaulē sešus mēnešus no ievietošanas dienas.

Mājas lapu, kas tapusi sadarbojoties Eiropas operas kompāniju un festivālu asociācijai Opera Europa, kultūras kanālam ARTE un piecpadsmit opernamiem un festivāliem, atbalsta Eiropas Komisijas programma „Radošā Eiropa”. „Operas platformā” tiekas Vīnes Valsts opera (Austrija), La Monnaie (Beļģija), Somijas Nacionālā opera, Eksanprovansas festivāls, Lionas Nacionālā opera (Francija), Berlīnes Komiskā opera, Štutgartes opera (Vācija), Turīnas Teatro Regio (Itālija), Latvijas Nacionālā opera, Holandes Nacionālā opera Amsterdamā (Nīderlande), Norvēģijas opera un balets (Norvēģija),  Polijas Lielais teātris / Nacionālā opera, Madrides Teatro Real (Spānija), Karaliskā Koventgārdena opera, Velsas Nacionālā opera (Lielbritānija). Šī daudznacionālā sadarbība paver jaunas perspektīvas operas pieejamībai Eiropā un ārpus tās.

 

 

Ritināt uz augšu