Izvēlne
ENLV

Александр Вилюманис

Дирижер

ALEKSANDRS VIĻUMANIS muzikālo izglītību guvis Latvijas Mūzikas akadēmijā sitaminstrumentu, kordiriģēšanas, kā arī operas un simfoniskās diriģēšanas specialitātēs. 1962.gadā sācis strādāt Latvijas Nacionālajā Operā par orķestra mākslinieku, suflieri, kormeistaru un diriģenta asistentu, 1970.gadā kļuvis par Latvijas Nacionālās operas diriģentu. Pirmās iestudētās operas: S.Rahmaņinova "Aļeko", V.A.Mocarta "Cosi fan tutte", O.Nikolai "Jautrās vindzorietes", A.Rubinšteina "Dēmons". Laikā no 1972. līdz 1975. gadam stažējies Ļeņingradas Kirova operas un baleta teātrī, kur diriģējis Dž.Verdi "Traviatu", "Trubadūru", G.Doniceti "Lucia di Lammermoor", P.Čaikovska "Jevgeņiju Oņeginu", kā arī baleta viencēlienus - "Šopeniānu" un A.Glazunova "Gadalaikus". Pabeidzis stažēšanos ar izcilām atsauksmēm.


1975. gadā Aleksandrs Viļumanis iecelts par Latvijas Nacionālās operas māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu. Pirmie iestudētie darbi: P.Čaikovska balets "Apburtā princese" un pirmo reizi PSRS - Dž.Verdi opera "Makbets". 1977. gadā sadarbībā ar baletmeistaru Borisu Eifmanu un komponistu Aramu Hačaturjanu tapis balets "Gajanē", kurš guva milzīgus panākumus un ar televīziju starpniecību tika rādīts visā pasaulē. 1980.gadā Rīgas operas trupa Aleksandra Viļumaņa vadībā ar lieliem panākumiem viesojās Maskavas Lielajā teātrī. Aleksandra Viļumaņa vadībā izveidojās teātris ar ļoti plašu un interesantu repertuāru un interesantu jauno dziedātāju paaudzi, no kuriem daudzi  tagad strādā ārzemēs.
 
Par galveno diriģentu Aleksandrs Viļumanis strādāja līdz 1987.gadam. Viņa vadībā tapušas vairākas operas un baleti, tostarp I.Stravinska "Oedipus Rex", B.Bartoka "Hercoga Zilbārža pils", G.Doniceti "Mīlas dzēriens", Š.Guno "Fausts", P.Čaikovska "Jevgeņijs Oņegins", R.Štrausa "Salome" un daudzi citi. 
 
1987. un 1988. gadā Aleksandrs Viļumanis vadīja Vissavienības čellistu un Gļinkas vokālistu konkursus. 1989.gadā Pēterburgā Mazajā operas un baleta teātrī iestudējis Dž.Verdi operu "Dons Karloss". No 1990. līdz 1994.gadam Aleksandrs Viļumanis strādājis par diriģentu Sanktpēterburgas Marijas operas un baleta teātrī, kur iestudējis S.Prokofjeva baletu "Romeo un Džuljeta", L.Delība  baletu "Kopēlija", diriģējis A.Borodina operu "Kņazs Igors", Dž.Verdi operas "Otello", "Aīda", "Traviata" un "Trubadūrs", B.Asafjeva  baletu "Bahčisarajas strūklaka", G.Doniceti operas "Lucia di Lammermoor" un "Dons Paskvāle", P.Čaikovska baletu "Riekstkodis", A.Adāna baletu "Žizele". Ar NVC ierakstījis S.Prokofjeva baletu "Akmens ziediņš" un L.Delība baletu "Kopēlija", ar pēdējo izpelnoties "Teldec" angļu kritikas atsaucību. Ar Marijas teātra baletu viesojies  Francijā, ar orķestri - Itālijā.
 
No 1994. līdz 1996. gadam strādājis Latvijas Nacionālajā operā par galveno diriģentu un māksliniecisko vadītāju, iestudējot Dž.Pučīni "Bohēmu", "Tosku", P.Čaikovska "Jolantu" un vairākus baletus. No 1991.gada ar Latvijas Nacionālās operas baletu un operu viesojies Francijā, Šveicē, Vācijā, Austrijā, Dānijā, Somijā, Anglijā, Holandē, Beļģijā, bet 1991.gada augustā devies turnejā uz Dienviditāliju ar Mstislavu Rostropoviču.
 
No 2000. gada Aleksandrs Viļumanis ir Krievijas Valsts Akadēmiskā Lielā teātra viesdiriģents. 
 
Aleksandra Viļumaņa repertuārā ir 50 operas un 30 baleti. Plaši pārstāvēta itāļu opermūzika, ka piemēram, V.Bellīni "Norma", trīs G.Doniceti operas, deviņas Dž.Verdi operas, franču opermūzika, kā arī krievu operas. Aleksandrs Viļumanis viesojies vairākos bijušās Padomju Savienības operteātros, kā arī diriģējis vairākos operfestivālos. Viņa vadībā tapušas 20 skaņu plates firmā "Melodija", bet Rīgas Skaņu ierakstu studijā ierakstīti vairāk nekā 20 CD.
 
2012. gadā Aleksandrs Viļumanis saņēmis Latvijas Gāzes gada balvu operai par ieguldīto mūža darbu mākslinieciskajā jomā.

 

Другие постановки

Артисты

Все артисты

Наверх