Hanna Glavari: Inga Šļubovska-Kancēviča, Jūlija Vasiļjeva, Laura Grecka
Danilo Danilovičs: Rinalds Kandalincevs
Barons Mirko Zeta : Guntars Ruņģis, Juris Ādamsons, Andris Ludvigs
Valansjenna: Laura Grecka, Evija Martinsone, Inga Šļubovska-Kancēviča
Kamijs de Rozijons: Artjoms Safronovs, Raimonds Bramanis
Ņegušs: Gundars Āboliņš
Kaskada: Kalvis Kalniņš, Rihards Millers
Rauls de Sen-Briošs: Andris Kipļuks, Dainis Kalnačs
Silviāne: Klinta Āboliņa, Guna Lapiņa
Olga: Gita Sondare, Diāna Kempiša
Praskovja: Liene Lasmane-Vītola, Tatjana Kalniņa
Bogdanovičs: Niks Freimanis, Roberts Lapiņš
Kromovs: Kristaps Niedra, Edgars Auniņš
Pričičs: Viesturs Vītols, Kārlis Saržants
Lolo: Baiba Visendorfa, Jolanta Čeiča-Kalniņa
Dodo: Elīna Avotiņa, Gundega Ādamsone
Žužu: Kristīne Matvejeva, Anna Gendelmane
Frufru: Brigita Čirkše, Santa Blāķe
Kloklo: Ingrīda Bretšneidere, Luīze Anna Kalniņa
Margo: Diāna Bistere, Lidija Baranova
Divsimt miljonu vērtais mantojums, ko Hanna saņēmusi pēc vīra – pontevedriešu baņķiera nāves, padara viņu par iekārojamu līgavu franču kavalieru aprindās Parīzē. Ja vien Pontevedro vēstniekam, baronam Zetam izdotos bagātniecei atrast līgavaini no tautiešu vidus (un paturēt Hannas bagātības valstī), viņš glābtu valsti no maksātnespējas. Cerības tiek liktas uz šarmanto siržgrauzi grāfu Danilo. Lai arī viņu un Hannu saista kopīga romantiskā pagātne, grāfs baidās iegūt miljonu mednieka slavu, tāpēc nav gatavs atzīties savās jūtās. Franca Lehāra krāšņo melodiju virpulī uzjundī intrigas, dzirkstī kaislības, bet komisku pārpratumu jūklī beigas tomēr ir laimīgas.
Viena no populārākajām operetēm pasaulē pasaules pirmizrādi piedzīvoja Vīnē 1905. gadā. Latvijas Nacionālajā operā tā pirmuzvesta 1933. gadā. Operetes jauniestudējums mūsu opernamā tapis muzikālā vadītāja un diriģenta Tomasa Rēznera (Thomas Rösner) un režisora Ūves Ērika Laufenberga (Uwe Eric Laufenberg) vadībā.
Operetes iestudējumā tiek dziedāts vāciski, bet runātie dialogi ir dažādās valodās. Pieejami titri latviešu un angļu valodā.
I cēliens
Pontevedro sūtniecības salonā Parīzē tiek svinēta prinča dzimšanas diena, svinībās tiek gaidīta arī jaunā, ļoti turīgā atraitne Hanna Glavari. Pontevedro sūtnis, barons Zeta, ir norūpējies: ja atraitne par nākamo vīru izvēlētos kādu parīzieti, potenciāli maksātnespējīgā Pontevedro vairs negūtu finansiālu labumu no viņai piederošās bagātības, tādēļ barons Zeta plāno izprecināt Hannu sūtniecības sekretāram, grāfam Danilo Danilovičam. Grāfs tikmēr uzdzīvo ar grizetēm restorānā Pie Maksima. Ierodas Hanna, un tūlīt iegūst visu klātesošo kungu uzmanību. Sieviete saprot, ka daudzus interesē tikai nauda, nevis viņa pati.
Noguris no naksnīgajām izklaidēm, svinībās ierodas grāfs Danilo. Ar Hannu viņš ir pazīstams jau sen un reiz grasījies pat precēt, taču sievietes nabadzīgās izcelsmes dēļ pret kāzām iebildis viņa tēvocis. Danilo joprojām mīl Hannu, taču to neizrāda, jo nevēlas radīt aizdomas, ka atraitni iekāro tikai bagātības dēļ.
Barona Zetas jaunā sieva Valansjenna ir pazaudējusi vēdekli, uz kura viņas pielūdzējs Kamijs de Rozijons rakstiski ir atzinies mīlestībā. Vēl jo ļaunāk, šo vēdekli atrod barons. Viņš, par laimi, vēl nezina, ka tas pieder Valansjennai.
Dāmu dejā Hanna par savu partneri izvēlas Danilo, taču viņš atsaka un mēģina šo iespēju par desmit tūkstošiem franku notirgot citiem kungiem. Šādu piedāvājumu neviens nepieņem. Tādā veidā atbrīvojis dāmu no uzmācīgajiem pielūdzējiem, Danilo dejo ar Hannu, kurai sirds dziļumos grāfs joprojām ir ļoti tuvs.
II cēliens
Dienu vēlāk Hanna Glavari rīko svinības ar pontevedriešu dziesmām un dejām. Hanna dzied dziesmu par Vilju – meža jaunavu, kas pametusi huzāru. Hannas sirdī no jauna ir atplaukusi mīlestība pret grāfu Danilo. Tomēr viņš ir noraidošs, un arī aizņemts – grāfs atgaiņā kārtējos Hannas pielūdzējus un mēģina noskaidrot, kam pieder vēdeklis ar mīlestības apliecinājumu. Nejauši vēdeklis atkal nonāk Valansjennas rokās. Viņa paviljonā lūdz Kamiju bildināt Hannu Glavari. Barons Zeta ir slepus abus novērojis un liek atvērt paviljonu, taču Rozijons no tā iznāk ar Hannu, kura, lai glābtu Valensjannas godu, ātri ieņēmusi viņas vietu. Grāfs Danilo vairs nespēj apspiest savu greizsirdību. Kad Hanna paziņo par saderināšanos ar Kamiju de Rozijonu, viņa skaidri redz, ka Danilo viņu joprojām mīl. Grāfs liek saprast, ka atgriežas Pie Maksima.
III cēliens
Hanna ar Ņeguša palīdzību zāli pārvērtusi līdzīgu kabarē Pie Maksima. Danilo saprot, ka Hanna to izdarījusi tikai viņa dēļ. Barons Zeta joprojām ir norūpējies par Hannas miljonu likteni: ja Hanna apprecēs Rozijonu, Pontevedro bankrots būs nenovēršams. Danilo apelē pie Hannas tēvzemes mīlestības. Viņa francūzi precēt negrasās, tāpēc izskaidro Danilo to, kas notika paviljonā. Izdzirdējis stāstīto, Valansjennas vīrs vēlas šķirties un izsaka laulību piedāvājumu Hannai Glavari. Viņa to noraida, paskaidrojot, ka, atkārtoti apprecoties, viņa zaudētu visu mantojumu. Danilo var beidzot atzīties mīlestībā, jo Hanna viņam nu vairs nevar pārmest vēlmi precēties tikai naudas dēļ.
Visiem par lielu pārsteigumu Hanna atklāj, ka jaunu laulību gadījumā bagātība vairs nepiederētu viņai, jo tā pārietu viņas jaunā vīra īpašumā. Arī sūtnis izlīgst ar Valansjennu, jo viņa uz vēdekļa kā atbildi Rozijona mīlas vārdiem uzrakstījusi Es esmu krietna sieva.
Pievienot atsauksmi