Izvēlne
EN

Noteikumi operā

Jautājumi un atbildes
 

Kā ģērbties, apmeklējot Latvijas Nacionālo operu?

Opera un balets – tie vienmēr ir svētki, tāpēc vispiemērotākais ir svinīgs apģērbs. Ģērbšanās etiķete pirmizrādēm un īpašiem pasākumiem: tumšs uzvalks. Tomēr gan mākslinieki, gan citi operas apmeklētāji novērtēs, ja šo apģērba veidu ievērosiet, apmeklējot ikvienu operas vai baleta izrādi.


Kā uzvesties operā?
Izrāžu laikā lūdzam cienīt māksliniekus un citus skatītājus: netraucēt, nesarunāties un netrokšņot. Zālē aizliegts ienest ēdienu vai dzērienus. Sēdvietās pirmajā rindā lūdzam nebalstīties pret samta apmalēm, lai neierobežotu redzamību skatītājiem aiz Jums.


Vai drīkst lietot mobilās ierīces izrāžu laikā?
Izrādes laikā lūdzam izslēgt mobilos telefonus un visa veida elektroniskās ierīces. To radītā gaisma un skaņa traucē citus skatītājus. Mobilos telefonus atļauts lietot vienīgi lietotnes OPERA titri vajadzībām.


Cikos ierasties operā?
Aicinām skatītājus nekavēties, jo izrādes sākas laikā un pēc trešā zvana skatītājus zālē neielaiž – kavētāji traucē gan māksliniekiem, gan citiem skatītājiem. Opera izrāžu apmeklētājiem ir atvērta stundu pirms izrādes sākuma, šajā laikā darbojas Café Opera, kur iespējams nobaudīt uzkodas, tasi kafijas vai glāzi vīna.


Vai par garderobes izmantošanu ir jāmaksā?

Garderobes atrodas visos stāvos un to izmantošana ir bez maksas.


Ko iespējams nodot garderobē?

Aicinām nodot garderobē virsdrēbes, cepures un lielas somas – ar tām zālē ielaisti netiksiet! Lūdzam operas telpās neatstāt somas bez uzraudzības. Nenesiet līdzi uz operu vērtīgas personiskās lietas. LNOB administrācija neuzņemas atbildību par garderobē atstātajām personiskajām mantām.


Ko nozīmē norādes pa labi un pa kreisi?
Uz biļetēm norādīts, vai sēdvieta atrodas pa labi vai pa kreisi no skatuves. Lūdzu sekojiet norādēm pie ieejām zālē! Nepieciešamības gadījumā vietu Jums palīdzēs atrast vietu ierādītāji.


Cik minūtes pirms izrādes un cēliena sākuma skan zvans?
Pirmais zvans skan 10 minūtes pirms izrādes sākuma, otrais – 5 minūtes, bet trešais – kad līdz izrādes sākumam palikušas tikai 2 minūtes. Starpbrīdī pirmais zvans skan 5 minūtes pirms cēliena sākuma. Tas ir mazāk nekā Jums varētu šķist, īpaši, ja kavējaties patīkamās sarunās pie vīna glāzes. Pēc trešā zvana publiku zālē neielaiž!


Kas notiks, ja nedaudz kavēsimies?
Ja ieradīsieties vēlāk, uz savu vietu varēsit doties tikai starpbrīža laikā. Kavēšanās gadījumā izrādi iespējams skatīties stāvvietā otrā balkona galerijā vai TV monitorā Café Opera.


Vai var doties uz Latvijas Nacionālo operu kopā ar bērniem?
Pirmsskolas vecuma bērni pieaugušo dienas un vakara izrādēs netiek ielaisti. Bērni no trīs gadu vecuma var apmeklēt ģimenēm paredzētas izrādes Lielajā zālē un izglītības projektus Jaunajā zālē. Pasākums "Mazulis ausās, mūziku klausās" piemērots arī jaunākiem bērniem. Mēs iesakām ar bērniem jau iepriekš pārrunāt izrādes saturu un uzvedības normas operā. Aicinām ar tām iepazīties arī vecākus!

Vairākas Latvijas Nacionālās operas un baleta izrādes nav piemērotas pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem! Lūdzam izvērtēt jau iepriekš, vai izrāde kļūs par piedzīvojumu vai pārbaudījumu bērnam un Jūsu pacietībai.


Kur var iegādāties programmiņas?
Programmiņas iespējams iegādāties pie vietu ierādītājiem. Programmiņas tiek pārdotas gan pirms izrādes, gan starpbrīžu laikā. Samaksa par programmiņām iespējama, tikai izmantojot bezkontakta norēķinus (bezkontakta maksājumu karte, viedtelefons (Apple Pay, Google Pay u.c.), viedpulkstenis, viedais gredzens u.c.). 


Vai es sapratīšu, ko dzied mākslinieki?

Operas izrādes tiek izpildītas to oriģinālvalodās, piemēram, itāļu, franču, čehu u.c. Libreta tulkojums latviešu un angļu valodā tiek nodrošināts titru veidā. Tos iespējams lasīt uz titru tablo tieši virs skatuves. Ja tablo redzamība no Jūsu sēdvietas ir ierobežota, aicinām izmantot titru lietotni savā mobilajā ierīcē. Sīkāk par lietotni varat lasīt ŠEIT.


Kā pasniegt ziedus māksliniekiem?
Ja vēlaties māksliniekiem dāvāt ziedus, lūdzam tos pie ieejas nodot publiku apkalpojošajam personālam. Māksliniekiem tos nogādāsim pēc izrādes personīgi. Noteikti pievienojiet kartīti ar saņēmēja vārdu, uzvārdu! 


Vai LNO pieejama apmeklētājiem ar kustību traucējumiem?
LNO vēsturiskajā ēkā ierīkots lifts, lai apmeklētāji ar kustību traucējumiem varētu nokļūt jebkurā operas stāvā.

Apmeklētājiem ratiņkrēslos, iepriekš piesakoties, paredzētas īpaša vieta parterā par īpašu cenu. Vienam pavadonim piedāvājam iespēju iegādāties biļeti ar 50% atlaidi. Īpašās biļetes iespējams iegādāties tikai LNO kasēs, informējot kasieri par apmeklētāju ratiņkrēslā. Kasieri savukārt paziņos LNOB Skatītāju apkalpošanas daļai, kas nodrošinās vietu pieejamību. Ierodoties uz izrādi, lūdzam vērsties pie šveicara, kurš atvērs apmeklētājiem ratiņkrēslos paredzētās durvis un palīdzēs nokļūt vajadzīgajā stāvā.

Sīkāk par Operas apmeklējumu ratiņkrēslā lasiet ŠEIT.


Vai operā drīkst fotografēt?
Izrādes vai koncerta laikā visa veida fotografēšana, video vai audio ierakstīšana ir stingri aizliegta! 


Vai drīkst ierasties uz izrādi ar mājdzīvnieku?
Ar dzīvniekiem operā neielaiž.


Vai var ienest zālē dzērienu vai ēdienu?
Nē, zālē aizliegts ienest ēdienu vai dzērienus.


Vai izrādes laikā atļauts čaukstināt konfekšu papīrīšus?
Lūdzam pretklepus tabletes un konfektes lietot pirms izrādes vai starpbrīža laikā, lai netraucētu māksliniekus un citus skatītājus.


Vai izrādes laikā drīkst skūpstīties?
Mēs būsim gandarīti, ja izrāde Jūsos raisīs spēcīgas jūtas un līdzpārdzīvojumu, taču novērtēsim arī to, ja savu savstarpējo attiecību intīmākajās niansēs dalīsieties bez citu skatītāju klātbūtnes laikā pirms vai pēc izrādes apmeklējuma.


Ko darīt, ja nepieciešams iziet?
Izvērtējiet savas iespējas un centieties jau laikus novērst visus apstākļus, kas varētu traucēt baudīt mākslu! Ja tomēr nepieciešams zāli pamest, centieties to darīt klusi, netraucējot citus apmeklētājus. Savā vietā varēsiet atgriezties nākamā starpbrīža laikā. Atlikušo cēliena daļu varat noskatīties stāvvietās otrā balkona galerijā vai TV monitorā Café Opera.


Vai izrādes laikā drīkst aplaudēt?
Operas un baleta izrādēs pēc īpaši labi nodziedātas ārijas vai solo numura ar aplausiem var novērtēt mākslinieka sniegumu, taču pavisam citādi ir simfoniskās mūzikas koncertos – tajos starp daļām aplaudēt nav pieņemts.


Vai biļete ir jāsaglabā līdz izrādes beigām?

Jā, ieejas biļete ir jāsaglabā līdz izrādes beigām. Ja starpbrīdī tiek pamestas LNO telpas, biļete būs atkārtoti jāuzrāda atgriežoties.


 

Ritināt uz augšu